شیرین سازی آب دریای خزر

شیرین سازی آب دریای خزر اقدامی حیاتی است.

استاندار گلستان گفت: در حال حاضر استفاده از آب دریای خزر و شیرین سازی آن اقدامی حیاتی برای استان است.

به گزارش خبرنگار حوزه استان های خبرگزاری تقریب، «علی محمد زنگانه» در مراسم روز ملی آب که در سالن کوثر شرکت آب منطقه ای گلستان برگزار شد، اظهار کرد: برداشت و استفاده بی رویه از آب های زیرزمینی منجر به بروز خطراتی بزرگ از جمله فرونشست زمین می شود.

به گفته وی؛ مجوز برداشت 32 میلیون متر مکعب از آب دریای خزر جهت شیرین سازی در استان اخذ شده است.

استاندار گلستان با اعلام اینکه 100 درصد آب مورد نیاز شهر گرگان از آب های زیرزمینی تامین می شود، تصریح کرد: در کشور فقط 2 شهر گرگان و کرمان اینگونه است، این وضع برای کرمان که در منطقه خشک قرار دارد زیاد تعجب آور نیست؛ ولی گرگان که در مناطق شمالی کشور قرار دارد بحران زا است.

وی، افزود: برداشت های بی رویه از آب های زیرزمینی نباید ادامه داشته باشد، باید به سمت روش های نوین برداشت از منابع آبی رفت.

به گفته وی؛ در اوج مصرف آب در گرگان بالغ بر 500 لیتر بر ثانیه با کمبود آب موجه می شویم و در ایام تابستان قطعی 12 ساعت آب زیبنده استان گلستان نیست.

زنگانه از هدر رفت 30 درصدی آب شرب استان خبر داد و گفت: فرسودگی شبکه آب شرب استان و همچنین مصرف بی رویه باعث هدر رفت 30 درصدی از آب شرب استان می شود.

وی، ادامه داد: اگر این امر مدیریت نشود در سال های آینده با چالشی بزرگ در تامین آب مورد نیاز شهروندان مواجه می شویم.

به گفته وی؛ درصد قابل توجهی از آب استان نیز صرف بخش کشاورزی می شود که این امر استفاده از روش های نوین آبیاری را به ما گوشزد می کند.

استاندار گلستان با اعلام اینکه حدود 110 هزار هکتار اراضی شیبدار در استان وجود دارد، ابراز کرد: در ایام بارندگی رسوبات این اراضی به رودخانه های پایین دست منتقل و حجم عظیمی از رسوبات را در این مناطق انباشته می کند.

وی، افزود: پر شدن بستر رودخانه ها از رسوبات مانعی در راه عبور سیلاب است و سیلاب را به بیرون از رودخانه ها و منازل مسکونی هدایت می کند.

 بستر رودخانه های گلستان سنددار می شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان نیز در این مراسم از سنددار شدن بستر رودخانه های استان خبر داد و گفت: در سال های گذشته بستر بسیاری از رودخانه های استان مورد تعرض افراد سودجو قرار گرفته است.

«سید محسن حسینی»، اظهار کرد: برای جلوگیری از تعرض و دست اندازی به بستر رودخانه ها، عملیات نقشه برداری آنها از سوی کارشناسان در حال انجام است.

به گفته وی؛ در حال حاضر نیمی از رودخانه های استان نقشه برداری شده و با پایان این کار، سنددار کردن آنها تکمیل خواهد شد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان با بیان اینکه از 10 طرح بزرگ آبی استان 8 طرح مورد قبول وزارت نیرو قرار گرفت تا به صورت ویژه تخصیص اعتبار کند، تصریح کرد: در سفر رئیس جمهور به استان هم یک طرح دیگر به طرح های ویژه آبی استان اضافه شد.

وی، افزود: کد اجرایی فاز نخست «سد میرداماد» گرگان اخذ شد و مطالعات فاز دوم آن نیز در حال انجام است.

حسینی با اذعان بر تامین آب مورد نیاز صنایع استان، ابراز کرد: 20 میلیون متر مکعب از آب مورد نیاز صنعت استان از سدهای «بوستان» و «گلستان» تامین می شود.

وی، ادامه داد: ضروری است استفاده از منابع آبی استان که با کمبود آب مواجه است به نحو شایسته مدیریت شود.

گفتنی است؛ در پایان از پیمانکاران و مشاوران فعال حوزه آب در مراسم بزرگداشت روز ملی آب با حضور استاندار گلستان تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام/

منبع: تقریب

فروش آنتی اسکالانت مورد نیاز آب شیرین کن های صنعتی

دیدگاه ها غیر فعالند